Çalıştığınız işyerinde pdks(işe giriş-çıkış) takibi nasıl yapılır?

Çalışma Şartları ve İşe Giriş Çıkış Takibi

Çalışma Şartları ve İşe Giriş Çıkış Takibi Nedir?

İş hayatında işe giriş ve işte ayrılma gibi durumlar, işverenler tarafından kuruma bildirilmelidir. İşe yeni giren bir vatandaşın işe giriş bildirgesi SGK’ya bildirildiğinde, sigorta girişi yapılmış olur. İşten çıkış bildirgesi ise, işçinin işten ayrıldığını SGK’ya haber vermek ve sigorta işlemlerini durdurmak anlamına gelir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı şekilde çalışan bütün sigortalı vatandaşlar, E-devlet üzerinden işe giriş ya da çıkış takibi yapabilirler.

İşe Giriş ve Çıkış Bildirgeleri ile İlgili İşyerlerinin Yükümlülükleri Nelerdir?

Çalışma şartları ve işe giriş çıkış takibi yapılabilmesi için işverenin SGK’ya bildiri yapmış olması gerekmektedir. Yani sigortalı çalışan olmak şarttır. Zira, sigortasız işçi çalıştırmak kanunlara aykırıdır. İşverenler, hizmet akdine tabi olarak sigortalı çalıştırmaya başladıkları kişilerin SGK giriş işlemlerini yapmakla yükümlüdürler. Bununla birlikte işten ayrılan kişinin de SGK’ya bildirilmesi ve sigorta işlemlerinin durdurulması gerekmektedir.

İşe Giriş Çıkış İşlemleri İçin Gereken Belgeler

Hizmet kayıtları, aylık hizmet ve prim belgeleri her ay SGK’ya e-bildirge üzerinden gönderilir. İşe başlatılacak kişinin SGK’ya haber verilmesi için bazı evraklara ihtiyaç duyulur. Bunlar; ikametgah belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi vb. evraklardır. İşyeri yetkilileri bu evraklar ile Sosyal Sigortalar Kurumu’na bildiri göndermektedir.

Çalışma Şartları ve İşe Giriş Çıkış Takibi Nasıl Yapılır?

Vatandaşın sigortalı olup olmadığı internet üzerinden basit bir biçimde öğrenilebilir. E-devlet’e giriş yaparak SGK’nızın başlatılıp başlatılmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. SGK giriş bildirgesini sorgularken, bu sistem aracılığı ile prim ödemelerinizi, sigorta ücretinizin kaç gün üzerinden ödendiğini inceleyebilirsiniz. Sistemi kullanabilmek için TC. Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz yeterlidir. Sonrasında SGK alanından merak ettiğiniz konularda bilgi edinmeniz mümkün.

Çalışma Şartları ve İşe Giriş Çıkış Takibi: İşten Ayrılanlar İçin SGK Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortalı durumunuzun sona erdiğini ve ayrıldığınız işyerinin bunu SGK’ya bildirip bildirmediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 5510 sayılı kanun uyarınca, işten ayrılan vatandaşların SGK’ya bildirilmesi bir zorunluluktur. Tıpkı işe giriş sorgulama adımında olduğu gibi, E-devlet üzerinden şifreniz ve TC. Kimlik numaranız ile çıkış işlemlerinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenebilmeniz mümkündür.

 

Çalıştığınız işyerinde pdks(işe giriş-çıkış) takibi nasıl yapılır? 

sorusu ve cevap seçenekleri

Çalıştığınız işyerinde pdks(işe giriş-çıkış) takibi nasıl yapılır? Puanı  2 soru sırası 22

  1. Temassız kart ve listeye imza ile takip edilir.
  2. Listeye imza ile takip edilir.
  3. Amir yönetici tarafından kontrolle imza onayı ile takip edilir.
  4. Pdks takibi yapılmaz.
  5. Parmak izi ile pdks takibi yapılır.

SORU 1     SORU 2     SORU 3   SORU 4    SORU 5    
SORU 6    SORU 7     SORU 8 SORU 9     SORU 10   
SORU 11   SORU 12   SORU 13   SORU 14 SORU 15  
SORU 16  SORU 17  SORU 18  SORU 19   SORU 2 0     
SORU 21   SORU 22 SORU 23 SORU 24  SORU 25       
SORU 26  SORU 27    SORU 28  SORU 29     SORU 3 0      

Çalışma şartları sitesinde yer alan soruların tamamı tescilli sorulardır.İzinsiz kullanımı durumunda hukuki işlemler başlatılacaktır.