Çalıştığınız işyerinde fazla mesai ödemesi ne zaman yapılır?

Çalışma Şartları Fazla Mesai Ödemesi Nedir?

Kanunlara göre haftalık çalışma saati 45 saat olarak geçmektedir. Bu 45 saatlik sürenin aşılması durumunda fazla mesai kavramı ortaya çıkar. Ülkemiz, fiili çalışma saatlerinin en uzun olduğu ülkelerden biridir. Fakat, işçilerden ne yazık ki çok az bir kısım fazla mesai ücreti almaktadır. İşçilerin fazla mesai ücretleri konusundaki hakları iki şekilde ele alınabilir. Öncelikle iş sözleşmesinde fazla mesai ücretiyle ilgili bir hüküm bulunmayanlardan söz edelim. İşçiler genel anlamda, haftanın 6 günü günde 7.5 saat çalışmak zorundadır. Haftada 5 gün çalışılan işlerde ise günlük olarak 9 saat mesai vardır. Çalışan ve işveren anlaştığı zamanlarda günlük çalışma saati 11 saati aşmamak kaydıyla değişebilir. Buna da denkleştirme ismi verilir. Denkleştirme sonunda haftalık 45 saatten fazla çalışmış olan kişiler fazla mesai ücreti almayı hak eder. Çalışma şartları fazla mesai ödemesi ise aylık maaş ile beraber ödenmektedir.

Çalışma Şartları Fazla Mesai Ödemesi: Fazla Mesai Ücreti İş Sözleşmesinde Geçmeyen Kişiler

İşverenle imzalanan iş sözleşmesine göre fazla mesai ücretinin maaşa dahil olduğunun belirtilmesi gibi bir hüküm söz konusu ise işçiler fazla mesai ödemesi alamaz. Fazla mesai yapanlar ve bunun ücretini alamayanlar için kanıtlama mümkünse dava yoluyla ücretler alınabilir. Yani fazla çalışıldığının ve bu fazla çalışmaların ücretinin alınmadığı kanıtlanmalıdır.

Çalışma Şartları Fazla Mesai Ödemesi: Fazla Çalışılan Ücret Hesabı Nasıl Yapılır?

Fazla mesai süreleri için çalışanlara saat başına normal ücretin %50’si fazla ödeme yapılır. Bir saatlik çalışma ücreti örneğin 50 lira ise fazla çalışılan bir saat ücreti 75 lira olmaktadır. Çalışan eğer talep ederse, fazla çalıştığı her saat için 1 buçuk saat izin hakkı elde edebilir. Beş saat fazla çalışan bir işçi ekstradan 1 günlük izin hakkında sahiptir.

Fazla Mesai Ücreti Ne Zaman Alınır?

Çalışma şartları fazla mesai ödemesi konusunda hak edilen fazla mesai parasının ne zaman ödeneceğinden de söz edelim. İşçi fazla mesai ücretini tatil değil de para olarak alacaksa, maaş gününde bu ödemeyi alır. Fakat fazla çalıştığı süreleri tatil olarak kullanacak ise yetkililerle kararlaştırılan ve iş yerinin iş yüküne uygun olan bir tarihte bu iznini kullanabilir.

 

 

 

 

Çalıştığınız işyerinde fazla mesai ödemesi ne zaman yapılır?

sorusunun cevap seçenekleri

Çalıştığınız işyerinde fazla mesai ödemesi ne zaman yapılır? Puanı  6 soru sırası 3

  1. Kazanç ve ücretlerin tamamı maaş ile birlikte ödenir.
  2. Ay bitiminden 5 gün sonra ödenir.
  3. Ay bitiminden 15 gün sonra ödenir.
  4. Ay bitiminden 1 ay sonra ödenir.
  5. Fazla mesai ücreti ödenmez.

SORU 1     SORU 2     SORU 3   SORU 4    SORU 5    
SORU 6    SORU 7     SORU 8 SORU 9     SORU 10   
SORU 11   SORU 12   SORU 13   SORU 14 SORU 15  
SORU 16  SORU 17  SORU 18  SORU 19   SORU 2 0     
SORU 21   SORU 22 SORU 23 SORU 24  SORU 25       
SORU 26  SORU 27    SORU 28  SORU 29     SORU 3 0      

Çalışma şartları sitesinde yer alan soruların tamamı tescilli sorulardır.İzinsiz kullanımı durumunda hukuki işlemler başlatılacaktır.