Çalışma Şartları Yol, Yemek Ücreti ve Sosyal Haklar

Çalışma Şartları Yol, Yemek Ücreti ve Sosyal Haklar Zorunlu Mu?

İşçilerin maaş dışında en fazla merak ettiği konulardan biri de yemek, yol ücretleri ve iletişim gibi sosyal haklardır. Sosyal haklar ve diğer tüm ücretler, işin tercih edilmesi konusunda önemli rol oynar. Yemek, yol ve iletişim gibi ücretlerin ödenmesi, kıyafetlerin ücretsiz biçimde verilmesinin zorunlu olup olmadığından söz edelim. Çalışma şartları yol, yemek ücreti ve sosyal haklar ile ilgili öncelikle şu bilgiyi aktaralım; işyerinde giyilecek kıyafetler kanunen işçilere ücretsiz biçimde verilir. İşyeri kıyafetlerinden, işçiden herhangi bir ücret alınmaz ancak zimmetlenebilir. Bu durum genellikle çalışılan kuruma göre değişmektedir. İletişim ücreti de aynı şekilde işyeri ile çalışan arasında yapılan iş sözleşmesi hususlarına göre değişiklik gösterir. Bazı işyerleri, işin gereği ve çalışanın görevleri kapsamında iletişim ücreti ödemektedir. Yol harcırahı ile yemek ücreti konusunu ayrıca açıklayalım.

Çalışma Şartları Yol, Yemek Ücreti ve Sosyal Haklar: İşveren Yol ve Yemek Ücreti Öder Mi?

İşverenin yol ve yemek ücretleri yasalarda geçmemektedir. Bu durum tamamen iş sözleşmesine bağlıdır. Yazılı sözleşmede yemek ücreti, şirket yemeği ve yol ücreti ödemesi gibi hususlar varsa işveren bu koşulları sağlamak zorundadır. Ancak kanuni herhangi bir zorunluluk bulunmaz. Çalışma şartları yol, yemek ücreti ve sosyal haklar gibi kavramlar yalnızca iş sözleşmesi hükümleriyle belirlenir.

İş Kanununda Yol Harcırahı, Yemek Parası ve Diğer Haklar Var Mı?

Mevcuttaki 4857 sayılı kanunda yol parası, yemek parası ve diğer ücretlerle ilgili herhangi bir madde geçmez. Çalışan, iş görüşmesi sırasında çalışma şartları yol, yemek ücreti ve sosyal haklar konularını netleştirmelidir. Yol ücreti ile yemek ücreti, çalışanlara nakit şekilde de ödenebilmektedir. Tüm bunlar net ücret olarak kabul görür. İşçiye yemek fişi verilmesi sebebiyle yapılan gider, işletmenin faturayı belgelemesi koşuluyla gider şeklinde yazılır.

İşçiye Hangi Durumlarda Yol Harcırahı ve Yemek Ücreti Ödenir?

Çalışma şartları yol, yemek ücreti ve sosyal haklar konusunda şöyle bir örnek verebiliriz; işveren arabanıza yakıt parası da ödeyebilir veya yol durumunuzu hesaplayıp aylık ulaşım kartı ücreti de verebilir. Tüm bunlar iş görüşmesi sırasında konuşulması ve anlaşılması gereken hususlardır. Aynı zamanda bu maddelerin iş sözleşmesinde geçmesi gerekmektedir.

Çalıştığınız işyerinde yol harcırahı, masraflar, kıyafet ve iletişim ücretlerinin ödemesi nasıl yapılır?

 

Çalıştığınız işyerinde yol harcırahı, masraflar, kıyafet ve iletişim ücretlerinin ödemesi nasıl yapılır? Puanı  5 soru sırası 2

SORU 1     SORU 2     SORU 3   SORU 4    SORU 5    
SORU 6    SORU 7     SORU 8 SORU 9     SORU 10   
SORU 11   SORU 12   SORU 13   SORU 14 SORU 15  
SORU 16  SORU 17  SORU 18  SORU 19   SORU 2 0     
SORU 21   SORU 22 SORU 23 SORU 24  SORU 25       
SORU 26  SORU 27    SORU 28  SORU 29     SORU 3 0      

Çalışma şartları sitesinde yer alan soruların tamamı tescilli sorulardır.İzinsiz kullanımı durumunda hukuki işlemler başlatılacaktır.