Çalıştığınız işyerinde fazla mesai hesaplaması nasıl yapılır?

Çalışma Şartları ve Mesai Hesaplama

Çalışma Şartları ve Mesai Hesaplama Hakkında Detaylar

Haftalık çalışma zamanının 45 saat olduğu, aksi belirlenmedikçe bu sürenin çalışma günlerine eşit biçimde dağıtılacağı yasalarla belirlenmiştir. Bu nedenle, haftada altı gün çalışılan bir işyerinde günlük çalışma süresi 7.5 saattir. Bir işçi kendisi talep etse dahi, senede 270 saatten daha fazla mesai yapma hakkında sahip değildir. Çünkü şşçiler 11 saatten çok çalıştırılamamaktadır.

Çalışma Şartları ve Mesai Hesaplama: Haftalık Çalışma Süresi

İşçi ve işverenin ortak kararı doğrultusunda, haftalık çalışma süresi 45 saatin altında olabilir ancak bu sürenin üstünde bir çalışma saati mümkün olamamaktadır. Buna göre bir işyeri, çalışanlarının haftalık çalışma süresini örneğin 42 saat belirleyebilir. Böyle bir durumda sakınca bulunmaz; fakat işçilerle anlaşma yoluna gidilse bile bu sürenin 46 saat olarak belirlenmesi söz konusu olamaz.

Çalışma şartları ve mesai hesaplama konusunda şunu da açıklayalım; aylık çalışma süresi 30 gün üzerinden hesaplanır. Yani aylık mesai süresi 30×7.5=225 saat olarak belirlenir.

Fazla Mesai Ne Demektir?

4857 sayılı İş Kanunu’na göre bir çalışanın haftalık olarak 45 saat çalışma hakkı bulunur. Eğer çalışan haftalık 45 saati aşmış ise, işvereni tarafından kendisine, fazla çalışılan her saat için yüzde 50 zamlı olarak ücret verilmelidir. Çalışma şartları ve mesai hesabı hakkında şunu da aktaralım; koşullar ve talepler her ne olursa olsun, bir işçi kendi rızasıyla bile günde 11 saatten fazla çalıştırılamaz. 18 yaşın altındakiler, sağlık durumları fazla mesaiye elverişli olmayan işçiler, hamileler, yeni doğum yapmış olanlar ve çocuk emziren personeller fazla mesai yapamaz.

Çalışma Şartları ve Mesai Hesabı: Fazla Mesai Hesabı Nasıl Yapılır?

İşçilerin haftalık 45 saati aşan çalışmalarında, fazla olarak çalışılan her saat için yüzde 50 fazla ücret ödenmesi uygun görülmüştür. Bunu doğru şekilde hesaplayabilmek için, personelin 1 saatlik ücretinin bilinmesi yeterli olacaktır.

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Bir işçinin 1 saatlik ücreti 12 TL olsun. Bu işçinin 5 saat fazladan mesai yaptığını varsayalım.

Fazla mesai ücreti: 18 x 5 = 90 TL olacaktır.

 

Çalıştığınız işyerinde fazla mesai hesaplaması nasıl yapılır?

sorusu ve cevap seçenekleri

Çalıştığınız işyerinde fazla mesai hesaplaması nasıl yapılır? Puanı  4 soru sırası 10

  1. Resmi tatiller 3 kat hafta tatili 2 ve normal mesai 2 kat
  2. Resmi tatiller 1 kat hafta tatili ve normal mesai 1,5 katı
  3. Hafta içi mesai 1,25 katı hafta sonu ve resmi tatiller 1,5 katı
  4. Göz kararı hesaplama yapılır.
  5. Mesai hesaplaması yapılmaz.

SORU 1     SORU 2     SORU 3   SORU 4    SORU 5    
SORU 6    SORU 7     SORU 8 SORU 9     SORU 10   
SORU 11   SORU 12   SORU 13   SORU 14 SORU 15  
SORU 16  SORU 17  SORU 18  SORU 19   SORU 2 0     
SORU 21   SORU 22 SORU 23 SORU 24  SORU 25       
SORU 26  SORU 27    SORU 28  SORU 29     SORU 3 0      

Çalışma şartları sitesinde yer alan soruların tamamı tescilli sorulardır.İzinsiz kullanımı durumunda hukuki işlemler başlatılacaktır.