Soru 18 Çalıştığınız işyerinde ibadet etme imkanı nasıldır?

Çalıştığınız işyerinde ibadet etme imkanı nasıldır?

Çalıştığınız işyerinde ibadet etme imkanı nasıldır?

Çalışma Şartları İbadet Etme İmkanı

Çalışma Şartları İbadet Etme İmkanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İbadet etme hürriyeti, anayasada ve uluslararası belgelerde temel haklardan biri olarak sayılır. Kişilere tanınan bu hak, işçiler açısından da söz konusu olmaktadır. Çalışma şartları ve ibadet etme imkanı açısından, ülkemiz anayasasında direkt bir hüküm yer almamaktadır. Yani kanuni bir düzenleme söz konusu değildir. Ancak, yapılan son düzenlemelere göre; işçiler, ikindi ve öğle namazlarını işyerlerinde kılabilme hakkına sahiptirler. Bununla birlikte Cuma namazıyla ilgili herhangi bir husus bulunmamaktadır. Nedeni ise Cuma namazının işyeri dışında kılınmasından kaynaklanır. İkindi ve öğle namazlarını kılmak için işyerinde bulunmak gerekir.

Çalışma Şartları ve İbadet Etme İmkanı ile İlgili Kesin Bilgiler

İşçilerin çalışma saatlerine denk gelen namaz kılma vakitleri nedeniyle, bu ibadet haklarını nasıl kullanacakları konusunda işyerlerinde bir karmaşa söz konusudur. Özellikle Cuma namazı, genel olarak işverenin insiyatifine kalmış bir durumdur. Yönetici veya patron, Cuma namazına gitmek isteyen çalışanlarına izin verebilir veya vermeyebilir. Bu konuda, ortada herhangi bir hak bulunmaz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi işçi, çalışma yerinde olmak şartı ile günde iki defa namaz kılabilir. Bununla birlikte, işyerinde oruç tutmak yasak değildir. Çalışma şartları ve ibadet etme imkanı, oruç konusunu da kapsar. İşçi, kendi düşünceleri ve inançları doğrultusunda işyerinde oruç tutabilir.

Çalışma Şartları ve İbadet Etme İmkanı Açısından Sık Karşılaşılan Sorunlar

Bireysel iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmelerinde hükmü geçmeyen ibadet etme hakkı, işyerlerinde sorunlara neden olabilmektedir. Genel kurallar çerçevesinde bir çözüm henüz bulunmadığından, çalışanların ibadet problemleri uzun yıllardan bu yana devam etmektedir. Müslüman bir çalışanın iş yaşamında namaz kılma isteği oldukça doğaldır. Ancak bazı yöneticiler, iş akışının kesilmesi ve verimliliğin düşmesi gibi nedenlerle, çalışanın namaz kılmasına engel olabilmektedir. Kimi yöneticiler ise namaz vakitlerinde geçen süreyi, işçinin mola ve yemek saatlerinden kesebilmektedir.

Hukuka Göre İşçilerin İbadet Etme İmkanı ve Hakkı

Çalışma şartları ve ibadet etme imkanı İslam hukukçuları açısından da zaman zaman değerlendirilir. Kendilerinden bu konuda görüş ve bilgi alınır. Günlük beş vakit namaz ile Cuma namazının şartları farklı olduğundan, hukuki açıdan da farklı olarak değerlendirilir. Çalışılan yerde ibadethane-mescit gibi alanların yer alması da namaz ibadetiyle doğrudan ilişkili bir haktır. Çalışma şartları ve ibadet etme imkanı konusunda tüm hükümler değerlendirilmiştir. Son verilere göre, çalışanların namaz kılmalarına ilişkin uyuşmazlıklar, karşılıklı yükümlülük ve genel hükümler ile çözülmüştür. Ancak herhangi bir kanuni düzenleme hala söz konusu değildir. Kanuni düzenleme yapılması, işçilerin bu temel haklarını daha etkin biçimde kullanmalarına olanak sağlayabilir.

 

Çalıştığınız işyerinde ibadet etme imkanı nasıldır?

sorusu ve cevap seçenekleri

Çalıştığınız işyerinde ibadet etme imkanı nasıldır? Puanı  4 soru sırası 18

  1. Çalıştığımız işyerinde, ibadet için işyeri içerisinde ibadethane var ve ibadet için işyeri dışına da çıkılması için izin veriliyor.
  2. Çalıştığımız işyerinde ibadethane yok ibadet için dışarı çıkmamıza izin veriliyor.
  3. Çalıştığımız işyerinde ibadethane var. İşyerinden dışarı çıkmaya izin verilmez.
  4. Çalıştığımız işyerinde sadece Cuma günleri için ibadet amacıyla izin verilir.
  5. Çalıştığımız işyerinde ibadethane yok, ibadet için işyeri dışına çıkmaya izin verilmez.

SORU 1     SORU 2     SORU 3   SORU 4    SORU 5    
SORU 6    SORU 7     SORU 8 SORU 9     SORU 10   
SORU 11   SORU 12   SORU 13   SORU 14 SORU 15  
SORU 16  SORU 17  SORU 18  SORU 19   SORU 2 0     
SORU 21   SORU 22 SORU 23 SORU 24  SORU 25       
SORU 26  SORU 27    SORU 28  SORU 29     SORU 3 0      

Çalışma şartları sitesinde yer alan soruların tamamı tescilli sorulardır.İzinsiz kullanımı durumunda hukuki işlemler başlatılacaktır.