Soru 28 Çalıştığınız işyerinde işbaşı yapılacak saat kaçtır?

Çalıştığınız işyerinde işbaşı yapılacak saat kaçtır?

Çalıştığınız işyerinde işbaşı yapılacak saat kaçtır?

Çalışma Şartları İşbaşı Saati

Çalışma Şartları İşbaşı Saati Hakkında Genel Bilgiler

Çalışma saatleri ve mesai başlangıç bitim zamanları, işçiler tarafından merak edilen konulardan biridir. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre işçilerin haftalık ve aylık maksimum çalışma saatleri sabittir, değiştirilemez. Bazı zamanlar ise fazla mesai yapılabilir ve yapılan bu fazla mesainin ücreti çalışana ödenir. İşbaşı saatleri çalışılan işyerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak mesainin başlangıcı kaç olursa olsun, günlük olarak 7.5 saatten fazlaca çalışılması yasal değildir.

Çalışma Şartları İşbaşı Saati Kaçtır?

Mesainin başladığı saat, işbaşı saati şeklinde geçmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan memurların çalışma saatleri, devlet dairelerinin çalışma saati olan 08.00 ila 17.00’dır. Memurlar sabah 8’de işbaşı yapmaktadırlar. Özel sektör çalışanlarının ise işbaşı saati, işyerine ve sektöre göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir AVM çalışanı genel olarak saat 10.00’da işbaşı yaparken, bir şirketin muhasebecisi 08.30’da işbaşı yapabilir. Bu tamamen işyeri yönetiminin aldığı kurallar çerçevesinde belirlenir. Çalışma şartları işbaşı saati de personeller açısından önemli olan konuların başında gelmektedir. Zira, özel sektörde günlük çalışma saati 7.5 olduğundan, işbaşının geç yapılması, işten geç saatlerde çıkılacağı anlamına gelmektedir. Kimi personeller ise geç işbaşı yapmayı avantaj olarak sayabilmektedirler.

Çalışma Şartları İşbaşı Saati: Fazla Süre Çalışma ve İşbaşı Saatinin Değiştirilmesi

Haftalık çalışma süreleri iş sözleşmelerinde belirtilmek kaydıyla 45 saatin altında da olabilmektedir. Genelde part-time çalışanlar haftada 30 saat mesai yapmaktadır. Sözleşmeyle belirlenmiş olan haftalık çalışma süresinin aşılması, işbaşı saatinin erkene çekilmesi gibi durumlar fazla sürelerle çalışma kavramına denk düşmektedir. Bu nedenle fazla çalışılan her saat için işçiye fazla mesai ücreti ödenir.

Çalışma Süreleri Nasıl Hesaplanır?

Çalışma şartları işbaşı saati konusunda, çalışma sürelerinin nasıl hesaplandığına da değinelim. Haftalık çalışma zamanı olan 45 saat, 6 güne eşit olacak biçimde bölünür. Bu nedenle günlük çalışma saati 7.50 olur. Örneğin işbaşı saati sabah 10.00 ise mesainin bitimi 19.30 olmaktadır. Böyle bir durumda işçinin 19.30’dan sonra mesaisinin sona ermesi demek, fazla mesai yaptığı anlamı taşır.

Çalıştığınız işyerinde işbaşı yapılacak saat kaçtır?  

sorusu ve cevap seçenekleri

Çalıştığınız işyerinde işbaşı yapılacak saat kaçtır? Puanı  0 soru sırası 28

  1. SABAH 7 -8 ARASI
  2. SABAH 8-9 ARASI
  3. VARDİYA PLANINA GÖRE SAATLER DEĞİŞİR
  4. AKŞAM 8
  5. GECE 11

SORU 1     SORU 2     SORU 3   SORU 4    SORU 5    
SORU 6    SORU 7     SORU 8 SORU 9     SORU 10   
SORU 11   SORU 12   SORU 13   SORU 14 SORU 15  
SORU 16  SORU 17  SORU 18  SORU 19   SORU 2 0     
SORU 21   SORU 22 SORU 23 SORU 24  SORU 25       
SORU 26  SORU 27    SORU 28  SORU 29     SORU 3 0      

Çalışma şartları sitesinde yer alan soruların tamamı tescilli sorulardır.İzinsiz kullanımı durumunda hukuki işlemler başlatılacaktır.