Ana sayfa » Yansımalar ve yasalar
Önerilenler

Yansımalar ve yasalar

Merhabalar

Bu yazımda gerek sosyal yaşantımızda gerekse iş hayatımıza olumlu olumsuz etkileri olan yasaların sebep olduğu yansımaları inceleyeceğiz. Yansımalar başlığındaki yazımızı bir nefeste okuyacağınıza eminim . Umarım ki vermek istediğim bu değişik bakış açısına göre olan bilgiler hoşunuza gider. Şimdiden iyi okumalar diliyorum.

Yazıma ek olarak hazırlanan ve iş hayatında kanunlardaki mikro denilecek kadar küçük olan mevzuat ve yönetmeliklerin, sosyal hayatta ne derece de makro etki yaptığını izah ettiğim yazılardan olan İşçi memur arası farklar ve fazla mesai işsizliğe sebep olduğunun ispatı olan İşsizlik oranı nasıl düşürülür? başlıklı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederim.

Yansımalar isimli yazımda ifade etmek istediklerimi en başta iki husus içinde aktarmak isterim.

İki konu ise şöyledir.

Yansımalar
Yansımalar
  • Pitbull beslemenin yasadaki yeri
  • Alkol yasağı

Pitbul cinsi köpeklerin beslenmesinin yasak olduğuna yönelik birçok şey duymuşuzdur.

Yasadaki yeri tam olarak

l) Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.

olarak belirtilmiştir 5199 sayılı kanunda belirtildiği gibi beslemek yasak değil ama satış yapmak takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.

Yasada yer alan küçük bir kelime eksikliği ile küçük hayvanlara saldırı ve insanlara saldırıda bulunan ve öldürme güdüsüyle davranan bu köpek cinsinin beslenmesi engellenememiştir. Yasada yapılan mikro hata hayatımızda makro sonuçlara sebep olmuştur

 

İkinci konu bu dediğimden biraz daha farklı alkol yasağının nasıl delindiğiyle ilgili

Yasanın 6. maddesinde “Alkollü içkiler, 22:00 ila 06:00saatleri arasında perakende olarak satılamaz” ibaresi yer almaktadır.

Bu yasadaki saat aralığının nasıl delindiğini ve nasıl kayıplar yaşandığını ve bunda nasıl çaresiz kalındığını izah ederek başlayayım.

Yasanın iki ayyaş ve bir satıcı tarafından nasıl delindiğini , saat kaç olursa oldun nasıl içki satan yerden içki alındığını detaylı olarak bir senaryo ile yazarak izah edeceğim

Öncelikle bilmeniz gereken bir kaç detay paylaşayım

Bir müessese müşterisine ikram ettiği bir ürünü vergiden rahatlıkla düşebiliyor .

Bir müessesede çalışan bir kişinin aldığı bahşiş vergiye tabi değildir.

İçki alma senaryosu

Gece yarısını az geçmek üzere alkollü içki satıcısı dükkanı temizlerken bir alıcı dükkana girer.
Daha önceden denenen ve ürünlerim fiyatları bilinen gerçek bir olaydır .

Alıcı: usta yetmişlik ürün hakkında bilgi alabiliriyim .
Satıcı bu ürün çok iyidir . Fiyatı normal satış saatinde 25 lira diye ( fiyat temsilidir)
Söyler

Alıcı abi kuruyemiş paketleri hakkında bilgi alabilir miyim
Satıcı 10 lira paketi karışık paket

Bir kaç alkollü içecek bilgisini alır bu arada alıcı

Satıcı gayet uyanık bir şekilde

Abi sen benim daimi müşterimsin ben sana istediklerini ikram edeyim .

Yansımalar
Yansımalar

Alıcı ise abi sağol bende senin bu ikramın karşılığında bahşiş bırakayım . ( bırakılan bahşiş içkiler ve alınacak olan diğer ürünlerin toplamı kadar bir tutardır)

Bu ürünleri satıcı ikram etti alıcıda bahşiş verdi ve alım satım işlemi tam olarak resmen olmasa da gerçekleşti. Ama devlet vergi alamadı. Ve pratik zeka ile yasayı delmiş oldular.

 

Bu duruma bir örnek daha vermek isterim

Zamanında Eyt yasasını düzenleyen bakanın , yaklaşık 20 yıl sonra kendi hazırlattığı yasadan mağdur olanlar sebebiyle karşı çıkması örneğini verebilirim.

 

 

 

İbrahim Tunç

Merhabalar
Güncel ve ilginç konularda özelliklede iş hayatında yaşananları izah etmeye çalıştığım yazılarımla buradan sizlere ulaşıyor olacağım. Yazdığım yazılar belki hayatınız boyunca bu şekilde sunulmamış olacaktır. Aşırı derecede ilginizi çekecek yazılarım mevcut olacak. Özellikle yasalar ve yansımalar üst başlığında yazılarım size perspektif dışından bakış açısıyla bakmanızı sağlayacaktır. 2. KİTABIM OLAN YASALAR ve YANSIMALAR İSİMLİ KİTABIM yakında e kitap olarak yayına alınacaktır.

Yazılar ekranı aşağı doğru kaydırdıkça otomatik olarak açılacaktır.
Lütfen aşağıya doğru kaydırıp diğer yazılarımızı da okuyun.
Çok sevgiler