Ana sayfa » İşsizlik oranı nasıl düşürülür?
Önerilenler

İşsizlik oranı nasıl düşürülür?

İşsizlik oranı nasıl düşürülür?

İşsizlik oranı nasıl düşürülür?
İşsizlik oranı nasıl düşürülür?

Ülkemizde güncel işsizlik oranı %9-12 arasında değişen rakamlarda seyretmektedir. * işsizlik oranı nasıl düşürülür? sorusuna verilmiş en etkili en doğru ve kapsamlı cevabı yazımızın içerisinde bulacaksınız.

İşsizlik oranı ülkemizde haddinden fazla yüksek olmasının özellikle de bu kadar yüksek olmasının sebepleriyle ilgili defalarca yazılar, makaleler yazıldı. Akademik konferanslarda tartışıldı fakat belki işsizlik oranı nasıl düşürülür? sorusuna ve işsizlik oranının yüksek olmasına sebep olan etkenler arasında belki hiç duymadığınız ve yazının sonunda da hak vereceğiniz bir sebebi buradan belirtmek isteriz.

Burada izah edilmeye çalışan durum yasaların yaşama olumsuz etkilerinin mikro veya makro olarak etkilerinin nasıl olduğunun anlaşılmasıdır.

İşsizlik oranı nasıl düşürülür?

sorusuna yazımızın devamında çok makul ve mantıklı bir cevap vereceğiz.

İddialıyız bu veriler daha önce böyle sunulmamıştır.

İş kanununun 41. maddesi “fazla çalışma süresinin toplamı bir yıllık 270 saatten fazla olamaz” şeklinde bir sınır koymuştur. Ancak bu sınırlamaya rağmen yapılan fazla çalışmalar hali hazırda günümüzde devam etmektedir. *Biz yazımızda yapılan sınır üstü fazla çalışma sürelerle ilgili değil yasal olarak sınırlarda izin verilmiş olan iş kanunun 41 maddesinde belirtilmiş olan 270 saatlik sınırı inceleyerek devam edelim

Yıllık 270 saatlik sınır 270/12=22.5 saat olacak şekilde aylık fazla çalışma izni sınırlandırılmış oluyor. pekala bu 22,5 saat olan fazla mesai sınırlaması iş yaşantısı içinde işçi için ne anlama geliyor?

4857 sayılı kanuna göre haftalık çalışma saat 45 tir. Bir ay 4 hafta ve 2 de normal olacak şekilde toplamda 26 gün olarak hesaplarsak aylık 195 saat gibi maksimum çalışma süresini yasal olarak bulmuş oluruz.

Şimdi işin en cezbedici noktası burada başlıyor. 22,5 saat aylık fazla çalışma izni verilmiş olduğunu belirtmiştik. 22,5 saat olan bu izin bir işçinin normalde bir ayda çalışma sağladığı saat olan 195 saatlik sürenin 8,6 ‘ da biri olarak hesaplanmaktadır.

Bu sayıyı 8,6 yı yüzde olarak hesaplarsak yüz sayısının ( 100/8,6=11,62 ) yaklaşık olarak yüzde 12 anlamına gelmektedir.

Yazının ilk başında işsizlik oranı olarak belirttiğimiz %9-12 arasının en yüksek sayısı olan %12 yi bulmuş oluyoruz.

İşsizlik oranı nasıl düşürülür ?

İşsizlik oranını düşürmenin en basit ve etkili yolu nedir?

sorusuna verdiğimiz cevaba ilave olarak başka bir yol daha ilave etmek isteriz.

Bu durumun sağlamasını bir başka yöntemle ifade ederek sağlamasını yapmaya ne dersiniz?

Bir fabrika düşünün ve yüz işçi çalışıyor olsun bu işyerinde. Yasal sınır olan 22,5 saat mesai hakkı bütün işçiler için kullanıldığında fabrika 100 işçi ile çalışarak 112 kişinin çalışmasıyla oluşabilecek bir iş gücü çıkartmış oluyor. Yani 112 kişin çalışması gereken fabrikada 100 işçi çalıştırılmasına yasal olarak izin verilmiş oluyor.

İş kanununda fazla mesai ücreti 1 saatlik fazla mesai için 1,5 ( bir buçuk) saatlik bir ücret ödemesi gerektiği belirlenmiş ve sabittir.

Hesaplamaya devam edecek olursak aynı fabrikada 112 kişinin yapacağı işi 100 kişiye yaptırıp 118 kişinin ücretini verilmesine şahitlik ediyoruz.

İşsizlik oranı nasıl düşürülür? sorusunun çözümüne giden yol

Bir fabrika 100 kişi çalıştırıyor ve 118 kişinin maaşını ve haklarını ödüyorsa 118 kişiyi çalıştırabilir

Bu sorunun çözülmesi aslında çok basittir.Fazla mesai ücretinin yükseltilmesi bu sorun çözülecektir.

Hali hazırda fazla mesai ücreti İş kanununa göre normal çalışma ücretinin 1,5 katıdır.

Ayda 22,5 saat çalışan bir işçi 33,75 saatlik bir ücret alacaktır.

Bu saat hesaplanması sadece yasal olan sınırlar dahilinde olan bölüm içindir.* yanında bu işaret olan yukarıda ki satırda belirtmediğimiz bir durumu da burada belirtmek isteriz. Bir çok işyeri bu sınır üzerinden çok fazla saatlerde işçileri çalıştırdığı açıktır. Aylık 45-50-55-60 hatta 70 saat üzerinde fazla mesai yaptıran işyerleri mevcuttur.

70 saat fazla çalışma yaptıran bir işyeri her 2 işçi için bir işçiyi rahatlıkla çalıştıracak kapasitede iş gücü ve üretime sahip iş yeridir. Yasanın bazı yönlerini olumsuz olarak bu sonuca ulaşabiliyor işyerleri.

70 saat fazla mesai * 1,5 = 105 saat fazla mesai ücreti yapar bu çalışma saatini de 2 ile çarptığımızda 210 saatlik bir çalışma saati ücreti ödenmiş olur. Her iki işçide 210 saat fazla mesai ödeyen işveren rahatlıkla bir işçiye daha çalıştırmış olacaktır.

2 , 943 lira olan brüt asgari ücretin saatlik fazla mesai ücreti ( 2943/225*1,5= 19.62 Türk lirası yapacaktır. ) Aylık 70 saat fazla mesai yapan iki çalışan için toplamda 140*19.62=2.746.8 yapacaktır.)

Yasal sınır olan 22,5 saat fazla mesai yapıldığında 441.45 Türk lirası yapacaktır. 2,943 brüt olan asgari ücret ise /441.45 =6,6 kişinin fazla mesaiyi ile dolacaktır.

Sorunun çözümü ise fazla mesai çalışma ücretinin normal çalışma ücretinin 1,5 katı değil en aşağı 5 katı olarak ödenmesi gerekliliğidir.

İşsizlik oranı nasıl düşürülür? sorusunun çözümü

Neden 5 katı mesai ücreti ödenmeli?

Aylık ortalama 40 saat fazla mesai yapan bir işçinin alacağı ücret 40*5=200 saatlik ücret olmalı ki,işyerleri fazla mesai yaptırmaktan çekinerek yerine ürettiği iş gücüne göre istihdam sağlamaya yönlenmeli.

Çalışma şartları site yönetimi iş hayatınızda başarılar diler.

Saygılarımızla

Dipçe: * http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33790 kaynak olarak kullanılmıştır.

İş yerinde çalışan hakkının yenmesinin sebepleri ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayınız

blank

Çalışma şartları site yönetimi

Türkiye'nin en iyi işyerleri

Ülkemizde 1.000.000 üzerinde işyeri bulunmaktadır.Bu iş yerlerinin arasında personellerine en iyi çalışma şartlarını sağlayan iş yerlerinin  hangileri olduğunu bulmak hedefindeyiz.

Türkiye'nin en iyi çalışma şartları sunan iş yerlerini ararken ilk etapta 5000 işyerinin bilgilerini burada yayına alıyor olacağız.

Türkiye'nin en iyi işyerleri sıralamasını belirlemek için bir değerlendirme sistemi kurduk. Bu sistemde çalışanlar olarak paylaştığınız hiçbir kişisel bilgi yayına alınmaz. Sadece işyerleri hakkında sormuş olduğumuz 30 soruya vermiş olduğunuz cevaplara göre belirlenmiş puanlara göre işyerleri için birer profil puanı oluşturulur.bu oluşturulan profil puanları Türkiye'nin en iyi işyerleri sayfasında sıralamaya göre yayınlanmaktadır.

Toplamda 30 adet 5'er seçenekli soru bulunur.

Bu soruları,  seçeneklerine verilen değerleri, sıralamada aldıkları puanlarını aşağıda bulunan soru numaralarına tıklayarak öğrenebilirsiniz.
Site yer alan verileri paylaşmak kaynak gösterilmesi şartıyla serbesttir.CV tüccarlığı yapan siteler ve iş bulacağını vaat eden kurumlar sitede bulunan verileri paylaşamazlar.

Yazılar ekranı aşağı doğru kaydırdıkça otomatik olarak açılacaktır.
Lütfen aşağıya doğru kaydırıp diğer yazılarımızı da okuyun.
Çok sevgiler

YORUM EKLE

YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYIN