İş yerinde çalışan hakkının yenmesinin sebepleri

İş yerinde çalışan hakkının yenmesinin sebepleri

 

İş yerinde çalışan hakkının yenmesinin sebepleri

Çalışma şartları çalışan hakkını gasp etme , vaatle motive etme

İş yerinde çalışan hakkının yenmesinin sebepleri

İş hayatımızda birçok değişik durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bu değişik durumlar arasında. Çalışan olarak bizleri en fazla stres altına alan , en fazla negatif etki üreten durum çalışanın emeğinin karşılığının işveren tarafında hiç edilmesidir. İş yerleri gerek hukuki boşluklardan gerekse kendi art niyetli tutumları sebebiyle çalışanın hakkını gasp edebiliyor. Bu hak gasbı kimi zaman bizzat işyeri patronu tarafından bilinerek , kimi zaman ise patronun haberi olmadan arada veya üst yönetimler tarafından yapılmaktadır.

Bu durumlardan en kötü olanı patron tarafından kasıtlı olarak yapılandır. Çünkü bir işyerinin sorumlusu olan en yüksek konumda olan makam patronluk makamıdır. Çoğu zaman hukuki süreçleri sallamayan,Aman verirse mahkemeye versin beş altı sene parayı kullanırım sonra mahkeme sonucuna göre öderim mantığıyla hareket eden birçok patron bulunmaktadır.

Çalışanların bu olumsuz durumlardan kurtulmaları için yeni bir iş arayışı içinde olmaları, iş bulduktan sonra hakkını aramaya başlamaları elzem ve mecburidir.

İş yerlerinin  çoğu çalışanlarına haklarını teslim etmeleri birinci sorumlulukları olmasına rağmen değişik yollar izlemektedir bu izlenen yollar ise söyle özetlenebilir

 

Vaatlerle çalışanı motive etme

 

Yıl sonu prim var.  İyi çalışırsan sana ilerde ufak çaplı yöneticilik, amirlik , masa başı ise geçersin , kuryeyse şoför olursun, kalfaysan usta olursun , usta başı yaparız seni ,diye uzayan ve yıllarca tutulmayan sonu ucu bucağı olmayan vaatler zinciri…

Bu olay her zaman tekrarlanır.

 

Sosyal aktivite ile motive etme

 

İçlerinde en tehlikelisi olan bu yöntemdir , şirketler yıl dönümü yılbaşı veya benzer bir sebeple bir eğlence düzenler , bütün çalışanları aileleri ile davet ederler hatta katılımı zorunlu tutarlar ,( katılım zorunlu ise mesai karşılığı olması gerekir ) sonra  bir yönetici çıkar , genelde bu yönetici , çalışan hakkını gasp eden en büyük en baştaki yönetici olur, şirket faaliyetlerinden şirketin başarısından ödediği vergisini, yeri geldiğinden pazardaki büyüklüğünden ve diğer malı hesaplardan bahseder , bu konuşma içeriğinde bu kadar başarıya rağmen , çalışana sunulan en ufak bir maddi artıştan bahsedilmez , gelecek yıldaki hedeflerden bahsedilir.Ne kadar başarı istedikleri konusunu anlatır, bu sizlerin sayesinde oldu ve olmaya devam edecektir hatta ülke içerisinde  durumların kötü olduğundan çalışma koşullarının aksadığından herkesin işine sahip çıkması gerektiğini, piyasanın zor olduğunu insanların iş bulmakta zorlandığı gibi sebeplerden bahsederler. Herkesten kendi işiymiş gibi canla başla çalışması gerektiğini izah eder hatta bir tık ileri geçerek bu yıl ekonomik duruma göre performansa göre adil davrandıklarını ve bunun da size nasıl yansıtılacağını anlatır .hemen yani başınızda bulunan şakşakçı bir grup yönetim çalışanı tarafından alkışlanır. Hatta siz alkışlamak  istemezseniz bile yöneticiniz sizinde alkışlamaya eliyle teşvik eder. İşte buraya kadara her şey normaldir ama a normal olan şey ise alacağınız zam oranıdır.

Çalışma şartları daha iyi olan iş yerlerine göz atın  Örnek değerlendirme

 

İşin gerçeği 1,-2 % arası zam alırsınız bu kaçınılmaz bir gerçektir. Çünkü konuşmada yönetici olan kişilik adil ve performansa yönelik bir düzenleme yapıldığından bahsetti,

 

Negatif baskı kurarak motivasyonu hedefleme

Çalıştığınız işyerinde iş güvencesi ve işten atılma tehdidi ile iş yaptırılma durumu var mıdır?

Bu iş sizin işiniz burada çalışmaya geldiniz , ya bu işi yaparsınız yada çeker gidersiniz işinize gelirse çalışan işinize gelmiyorsa gidin vb söylemler ile başlayan basit 2, sınıf mahalle karısı ağzı ifadelerle devam eden talimatlardır

 

Kandırarak motive etmeye çalışma 

 

Bu konuda ilk madde benzeridir.

 

İlk başta anlaşılan fiyatı vermeme ise başlarken konuşulan tutar ve hakların daha sonradan şarta bağlanması , yemek ücretinin para olarak söylenip yemek kartına yaratılması, hatta yol ücretinin yemek kartı içerisinde yatırılması vb vb . Yaptığınız ise göre satış tutmadı Arada  kesinti oldu , işler düşük oldu ,  bu ay satış olmadı, bu proje de mesai öngörülmüyor , bu projenin bütçesi bu kadar gibi söylemlerdir.

 

#Not “Bunot çok önemli  insan kaynakları , personel yönetimi ve benzer pozisyonlarda bulunan işveren temsilcisi görevli arkadaşlar , sizlerde birer emek veren kişi çalışansınız , bu yukarıda  yazılı olan hususları biz çalışan ve emekçiler artık yemiyoruz , inandırıcı değil , sizleri personel yönetimi konusunda olumlu olarak yönlendirdiklerini iddia eden dergilerden uzak durun.”

Çalışanların hakkının gasp edilmesine sebebi olan etkenler ise genel olarak söyle sıralanabilir . 

Yönetici ve müdür değişimi yeni personel ataması

Yeni bir yönetici ataması gerçekleştiğinde , yeni yöneticinin yönetim kuruluna yada patrona karşı , kendi yürüttüğü işleri yada karlılığı, arttırdığını verimli işler yaptığı göstermesi gerekir , sabit giderler arasında en çabuk ve müdaheleye en açık ve kolay halde bulunan personel masraflarını kısıtlayarak başlar ,çalışanın hakkı olan mesai ücretlerini , primlerini veya sosyal haklarını azaltır , kendi başarısızlığını çalışana yansıtır, kurumun müşteriden yada işleyişinden para kazanmasını sağlamak yerine  çalışandan keser

Çalışma şartları daha iyi olan iş yerlerine göz atın  İş sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

 

“Para musteriden kazanılır gerçeğini anlamayan bir yönetici hayatı boyunca insan olmayı Hiç bir zaman başaramaz

Hukuki işlerimi idari işlemleri bilmeyen yönetici

 

Bu durum genelde asker ve emniyet kökenli 2-3-4 sınıf yöneticilerin bulunduğu gruptur , iş hayatı boyunca özel kanunlara göre hizmet vermiş olan , emekli subaylar , emekli emniyet müdürleri , sivil hayata adapte olmamaları çalışanlara emrindeki bir askermiş gibi davranmaları  , koşulsuz şartsız işleri yapmaları gibi bir düşünceye sahip olmaları yüzünden , ve bildikleri kanunların sivil hayatta çalışma kanunlarına göre farklı olması sebebiyle olmaktadır

Mesai denkleştirme

Bu durumu örnekleyecek olursak , bugün 3 saat fazla mesai yaptınız, işyerinizde ki yöneticiniz size ertesi günlerde 3 saat erken çıkmanızı söyledi ve o gün 3 saat erken  çıktınız bu bir hakkı kaybı ve gasbıdır.

Değerli çalışan arkadaşlarımız ve  yöneticilik yapan arkadaşlar iş hayatında olumsuzlukları bir kenara bırakıp kimsenin hakkını gasp etmek için davranmayın.Bunun hesap verme boyutunun da olduğunu unutmayın.

Fazla mesai işsizliğin sebebi olur mu? adlı yazımızı okumadan geçmeyin.Yazıyı okumak için tıklayın.

Fazla mesai işsizliğe sebep olur mu?

 

Çalışma şartları site yönetimi hakkında 319 makale
Türkiye'nin en iyi işyerleri Ülkemizde 1.000.000 üzerinde işyeri bulunmaktadır.Bu iş yerlerinin arasında personellerine en iyi çalışma şartlarını sağlayan iş yerlerinin  hangileri olduğunu bulmak hedefindeyiz. Türkiye'nin en iyi çalışma şartları sunan iş yerlerini ararken ilk etapta 5000 işyerinin bilgilerini burada yayına alıyor olacağız. Türkiye'nin en iyi işyerleri sıralamasını belirlemek için bir değerlendirme sistemi kurduk. Bu sistemde çalışanlar olarak paylaştığınız hiçbir kişisel bilgi yayına alınmaz. Sadece işyerleri hakkında sormuş olduğumuz 30 soruya vermiş olduğunuz cevaplara göre belirlenmiş puanlara göre işyerleri için birer profil puanı oluşturulur.bu oluşturulan profil puanları Türkiye'nin en iyi işyerleri sayfasında sıralamaya göre yayınlanmaktadır. Toplamda 30 adet 5'er seçenekli soru bulunur. Bu soruları,  seçeneklerine verilen değerleri, sıralamada aldıkları puanlarını aşağıda bulunan soru numaralarına tıklayarak öğrenebilirsiniz.